Puree Burak, Marchew, sos Wiśniowy i Płynna Baza Frappe Wanilia

Wraz z początkiem marca na polskim rynku zadebiutowały 4 nowe smaki MONIN. Rodzina puree powiększyła się o dwa warzywne smaki- Puree MONIN Burak i Puree MONIN Marchew. W kategorii sosów pojawił się smak wiśni – Puree MONIN Wiśnia, a kategoria baz koktajlowych powiększyła się o płynną innowację – Płynna Baza Frappe Wanilia. Nowe smaki to zupełnie nowe możliwości i receptury!

Puree MONIN Burak

Puree MONIN Beetroot (Burak) jest najnowszym produktem w kategorii puree/musy MONIN. Charakteryzuje się naturalnym smakiem i kolorem świeżego buraka. W puree są wyczuwalne słodkie oraz lekko kwaśne nuty smakowe, które nadają mu świeżości, a jednocześnie stanowią idealna bazę do wielu zastosowań. Z Puree MONIN Beetroot (Burak) można stworzyć szeroka gamę 18 receptur, w którą wliczamy: koktajle, koktajle bezalkoholowe, mleczne, lemoniady i mrożona herbatę, a także desery.

Beetroot tonic

• 30 ml Puree MONIN Beetroot (Burak)
• 40 ml wódki
• 120 ml toniku

Wlej wszystkie składniki do dużego kieliszka wypełnionego lodem i dokładnie wszystko wymieszaj.

-> Sprawdź więcej przepisów z Puree MONIN Beetroot (Burak)

Puree MONIN Marchew

Nowość Puree MONIN Carrot (Marchew) łączy w sobie intensywne i pikantne smaki tak charakterystyczne dla świeżej marchwi. W puree wyczuwalne są delikatnie słodkie nuty oraz typowy naturalny zapach ziemi, ogrodu warzywnego w którym roślina dojrzewała. Puree MONIN Carrot (Marchew) jest częścią kategorii puree/musy, z których można przygotowywać koktajle, koktajle mleczne, lemoniady i mrożoną herbatę, a także desery.

Carrot Smoothie

• 45 ml Puree MONIN Carrot (Marchew)
• 90 ml soku z mango
• 10 ml soku z limonki

Umieść składniki w pojemniku blendera wraz z kostkami lodu. Blenduj aż do uzyskania jednolitej gładkiej konsystencji, następnie przelej całość do wysokiej szklanki. Możesz udekorować listkiem mięty oraz plasterkiem cytryny.

-> Sprawdź więcej przepisów z Puree MONIN Carrot (Marchew)

Sos MONIN Wiśniowy

Sos Cherry MONIN to prawdziwa przyjemność smakowania wiśni, które cieszą się uznaniem na stołach całego świata. Sos jest esencja koloru, słodyczy jak i zapachu świeżych w pełni dojrzałych, wyselekcjonowanych letnich wiśni. Dzięki uzyskanej intensywności koloru i smaku możemy wykorzystać sos w kreacji wielu napojów takich jak: kawy mrożone, latte, lemoniady, gorąca czekolada, koktajli oraz deserów.

Cherry Cold Brew Soda

• 10 ml syropu MONIN Lavender (Lawenda)
• 20 ml sosu MONIN Cherry (Wiśnia)
• 160 ml wody sodowej
• 50 ml kawy parzonej na zimno

Połącz wszystkie składniki w wysokiej szklance wypełnionej kostkami lodu, następnie wszystko dobrze wymieszaj. Możesz udekorować bita śmietaną oraz kandyzowaną wiśnią.

Płynna Baza Frappe MONIN Wanilia

Płynna Baza MONIN Vanilla (Wanilia) to wspaniałe innowacyjne rozwiązanie ułatwiające przygotowywanie napojów w szczególności mrożonych, łączy w sobie wydajność proszku z łatwością użycia sosu. Wyprodukowana na bazie roślinnych środków żelujących, znalazła szerokie zastosowanie do: frappes, koktajli mlecznych, smoothies. Co więcej, jej formuła bez laktozy oznacza, ze można kreować wspaniałe wegetariańskie napoje. Waniliowy zapach, ciepły, bursztynowy kolor, delikatny posmak słodkiej wanilii, to kompozycja gwarantująca niesamowite doznania smakowe w aplikacjach napojów serwowanych na zimno jak i na ciepło.

Pina-Colada Frappe

• 15 ml płynnej bazy MONIN Vanilla (Wanilia)
• 30 ml Puree MONIN Pineapple (Ananas)
• 30 ml rumu
• 100 ml mleka kokosowego

Umieść wszystkie składniki w pojemniku blendera wypełnionego kostkami lodu. Blenduj aż do uzyskania gładkiej jednolitej konsystencji, następnie całość przelej do wysokiej szklanki.